Geslo sestavljeno samo iz znakov, je danes že mrtvo. Informacije so preveč pomembne, da bi jih na spletnih platformah še vedno varovali le z znakovnimi gesli. Skoraj vse smernice kažejo na standardizacijo večfaktorske avtentikacije oz. krajše MFA.
Večfaktorsko preverjanje, kot že samo ime pove, sloni na uporabi večplastnega pristopa. Informacije torej ščitimo z uporabniškim imenom, geslom in pametnim telefonom. Pri slednjem se od uporabnika zahteva dve ali več avtentikacijskih metod:
- nekaj, kar poznamo (najbolj pogosto je to geslo);
- nekaj, kar imamo v lasti (napravo, kateri zaupamo in je ni možno duplicirati, kar je npr. telefon) ter
- nekaj, kar smo (biometrika).
Tudi če kibernetski kriminalci uspejo dešifrirati uporabnikovo geslo, do informacij ne morejo dostopati brez dodatnih avtentikacijskih podatkov. A tudi z implementiranim večfaktorskim preverjanjem še vedno obstajajo načini, kako ste lahko izpostavljeni različnim kibernetskim grožnjam.
Danes organizacije o varnosti razmišljajo skozi Zero Trust pristop, s katerim se osredotočajo na preverjanje zaupanja v povezave do sistemov in virov. Takšen pristop je še bolj pomemben zaradi povečanja dela na daljavo oz. hibridnega načina dela, saj omogoča zaupanje uporabnikom in napravam, ki se povezujejo z našimi aplikacijami in omrežji. Pomemben je tudi pri sprejemanju najnovejših tehnologij, saj obenem še vedno ščiti starejše investicije.